Tahle jednoduchá otázka může mít různá řešení. Neprozradíme ti proto odpověď, která může být každý zimní den jiná. Uděláme něco lepšího: dáme ti klíč , díky kterému na odpověď na otázku Jak se obléknout na běžky? přijdeš sám.

Základní pravidlo, podle kterého bychom se měli oblékat na běžky, říká: Hlavně se nepřehřát! Když k tomu dojde, přestaneš se cítit komfortně, začneš se potit a následně prochládat, ztratíš výkon a budeš se trápit.

Tohle pravidlo platí za každého počasí, při turistickém výletu i při tréninku na Jizerskou 50. „Lidské tělo podává nejlepší výkon, pokud se mu daří udržovat stabilní teplotu 37 °C. Z toho důvodu je klíčovým parametrem oblečení jeho prodyšnost,“ říká Helena Weisshäutelová z českého zastoupení norské značky Swix, která vyvíjí nejen nejlepší vosky, ale také oblečení pro běh a běžecké lyžování.

Membránové bundy na běžky? Ne!

„Důležité jsou samozřejmě také větru- a voděodolné membrány, ale nesmějí bránit prodyšnosti. Proto je například Swix umísťuje jen do přední části oblečení, ale ne na záda, aby se tělo mohlo ochlazovat. Díky tomu bunda neprofoukne a zároveň dýchá,“ dodává s tím, že nejhorší volbou jsou celomembránové a zejména softshellové bundy.

Při hledání odpovědi na otázku Jak se obléknout na běžky je stejně jako při jiných outdoorových aktivitách i na běžkách vhodné používat metodu vrstvení, tedy oblékat spíše víc tenčích vrstev než jednu silnou. A to hned ze dvou důvodů:

  1. Jednotlivé vrstvy je možné odkládat/oblékat podle aktuálních podmínek.
  2. Každá z vrstev má svou specifickou úlohu. Funkční triko přímo na těle má za úkol odvést pot od těla, aby nestudil. Druhá vrstva (lehká mikina) izoluje před chladem. Třetí vrstva (lehká bunda) chrání před větrem nebo mrholením.

„Swix nedávno představil poměrně revoluční technologii, která toto zažité pravidlo trochu nabourává. Jmenuje se Next-To-Skin a spojuje vlastnosti první a druhé vrstvy do jedné. Obléká se přímo na tělo, skvěle odvádí vlhkost a přitom tělo udržuje v komfortní teplotě. Dokonce i když triko namočíš do vody, tak je mokré jen z vnější strany, ale uvnitř je suché. V jarních měsících tak je dokonce možné vyběhnout jen v jedné vrstvě bez bundy,“ říká Helena Weisshäutelová, která měla možnost vyzkoušet tuto technologii přímo v norské centrále značky Swix.

Oblečení na běžky Swix
Swix patří k nejstarším značkám, které se věnují běžeckému lyžování. Proto jsme je oslovili s žádostí o pomoc při přípravě článku

Jaké kalhoty na běžky

A co na nohy? V zimě preferuj volnější střih kalhot, aby pod nimi mohl cirkulovat vzduch, který zároveň izoluje teplo. V mrazivých dnech je možné vzít pod kalhoty ještě první vrstvu. Kalhoty na běžky se často prodávají s dlouhým zipem, pohlídej si ale, aby byl podložený kvalitní légou – jen tak tě zip nebude studit a odvádět teplo. Na jaře nebo na podzim využiješ i běžecké elasťáky.

Nepodceňuj ani vliv ponožek. Na tvůj výkon i zážitek z běžek mají větší vliv, než se může zdát. „I tady je možné uplatnit pravidlo vrstvení. Na tělo si vezmi tenkou ponožku, na ni pak ještě natáhni teplou. Je to lepší kvůli pohodlí, puchýřům i větrání. Zvážit můžeš také ponožky s příměsí stříbra, které tolik nezapáchají,“ říká Helena Weisshäutelová.

Kombinéza na běžky

Kdo to myslí vážně se závoděním, dřív nebo později sáhne po kombinéze. Její výhody jsou zřejmé: je lehčí, aerodynamičtější a rychlejší. Jestliže jsou ale pro tebe běžky jen doplňkovým sportem, skvěle si vystačíš s oblečením na běžky: „Řada produktů na běžky je dnes tak široká a kvalitní, že umožňuje trénink i rekreační závodění v kompletu kalhoty – bunda. Technologie, které Swix vyvíjel pro elitní závodníky, jsou teď dostupné i v nižších řadách pro hobby sportovce,“ dodává Helena Weisshäutelová.