Konečně na vrcholu. Konečně na hřebeni. Nikde nikdo. Před sebou vidíš stovky metrů bílé stopy, ve které se odráží slunce. Mraky jsou pod tebou, protože údolí zavřela inverze, a ty máš pocit, že jsi v nebi…

Anebo v pekle. Hodně totiž záleží na tom, jaké běžky, hole a boty si pořídil. Jestli máš díky nim z běžeckého lyžování radost, kterou při žádném jiném sportu nezažiješ, nebo jestli je pro tebe každý krok únavným trápením. Jak vybrat výbavu na běžky?

 „Nejdřív si musíš upřesnit, jakým způsobem budeš běžky používat. Jestli chceš jezdit pravidelně a dát tomu sportovní rozměr, nebo jestli se chceš jen dvakrát za rok projít ve stopě na výlet. Od toho se pak odvíjí zvolený materiál,“ radí Šárka Vyštejnová, expertka na běžecké lyžování značek Swix a Madshus a také výborná závodnice.

Na běžkách neplatí, že drahé běžky jsou vhodné pro zkušené závodníky a levné pro začátečníky. Kvalita vybavení je často přímo úměrná zážitku, jaký budeš z jízdy mít. Zatímco na sjezdovkách jsou závodní lyže opravdu jen pro závody (při vývoji je rychlost důležitější než zážitek a pocit z jízdy), na běžkách se vyplatí investovat do kvalitnějšího vybavení.

„Pro čím vyšší kategorii se rozhodneš, tím lépe je lyže zpracovaná a jsou v ní použity lepší materiály – má rychlejší skluznici, lepší jádro, je precizněji tvarovaná. Také je lépe přeměřená, díky čemuž ji v továrně lépe spárují s druhou lyží. Obecně lze říci, že vyšší řady jsou pod daleko větším dohledem,“ upozorňuje Šárka Vyštejnová, která sama závodí za Silvini Madshus Team.

Jsou kombi běžky vhodné?

Pak už je potřeba se rozhodnout, jestli se budeš raději věnovat bruslení nebo klasice a podle toho zvolit typ běžek. Pro nerozhodné pak výrobci dodávají na trh kombi běžky. „Osobně bych upřednostnila jeden styl, protože kombi vybavení je ve výsledku špatné na všechno. Nedělej kompromisy. A platí to i pro hůlky, které se pro oba styly liší svou délkou o 10 centimetrů – to se pak člověk těžko naučí správnou techniku,“ radí Šárka.

Ať už se rozhodneš pro jakýkoliv styl, pamatuj, že lyže by vždy měla mít větší délku než je postava člověka. Na to hodně začátečníků zapomíná zejména v případě skateových lyží. Stejně důležitým parametrem je ovšem tvrdost lyže, která je uzpůsobena váhové kategorii lyžaře. Na řadě lyží rovnou najdeš i informaci, pro jakou váhovou kategorii jsou.

Běžky se skinem fungují téměř za každých podmínek

Běžky se skinem

Pokud tě děsí představa mazání běžek a výběr správných vosků považuješ za alchymii, máme pro tebe skvělý tip: mezi rekreačními lyžaři je trendem posledních let „skin“. Takové lyže mají ve stoupací komoře pod botou jemný „kožíček“, který nahrazuje vosk. Jeho výhody jsou zřejmé: funguje téměř v jakýchkoliv podmínkách a lyže není potřeba mazat vosky.

Značka Madshus dokonce dodává se skinem na trh i výkonnostní lyže z řad Nanosonic a Ultrasonic, které obstojí i při ostrém sportovním tréninku a závodech! Na internetu je hledej v kombinaci se slovem Intelligrip, jak norský výrobce tuto technologii nazývá.

„U skinových lyží je ještě důležitější volba správné tvrdosti. Protože pokud neprošlápneš klasické lyže, můžeš si pomocí vosků stoupací komoru protáhnout. V tomto případě to ale nejde,“ upozorňuje Šárka Vyštejnová. „I na to ale už výrobci myslí a přišli s vázáním, na kterém je možné těžiště lyžaře posunout dokonce i za jízdy. Ve sjezdu se tak dostanete výš nad sníh, ve stoupáních si zase dáte těžiště níž. Je to jednoduché a intuitivní,“ dodává.

Ani v tomto případě ale neplatí, že se pak o běžky není potřeba starat. Po jízdě je potřeba „kožíšek“ vyčistit, aby se nezalepoval nečistotami a zbytky vosků, které ulpěly na lyži ve stopě. Před jízdou je zase dobré ochránit jej proti namrzání. Nemusíš se ale bát složité alchymie – norský výrobce Swix vyrábí pro oba případy speciální přípravky ve spreji, kterými jen skin postříkáte a setřete papírovým ubrouskem. Stojí pár korun a vydrží velmi dlouho.

Pokud tě víc láká bruslení, samozřejmě se také nemusíš zaobírat stoupacími vosky. I tady ale platí, že je potřeba vybrat lyže přesně na váhu. Pokud budou příliš měkké nebo tvrdé, tak nepojedou. A také je daleko pravděpodobnější, že se zničí.

Jak dlouhé hůlky na běžky

Jak dlouhé hůlky na běžky? Obecně lze říct, že na klasiku by měly být o 30 cm nižší, než je výška postavy. Na skate o 20 cm nižší. Hůlky se vyrábějí z hliníku a karbonu. Čím levnější, tím víc bude v holích hliníku. „Dej si ale pozor při výběru. Karbon nemusí být čistý, navíc jich existuje celá řada druhů a rozdíly mezi nimi jsou ohromné. Může se stát, že kvalitní hliník je lepší než levný karbon,“ varuje Šárka Vyštejnová, která má skvělé zkušenosti s karbonovými holemi norské značky Swix.

Čím je člověk vyšší a čím víc zapojuje ruce, tím spíš by měl investovat do kvalitního karbonu, protože hliník se prohýbá a odpich nebude mít takovou razanci.

Jak vybrat boty na běžky

„Boty jsou jedinou součástí výbavy, kde není na škodu koupit si kombi boty, které jsou dostatečně ohebné v podrážce pro klasiku, ale přitom se dají zpevnit v kotníku pro bruslení. Při výběru bot je důležitá torzní tuhost podrážky, protože když je pevná, jezdí se pak daleko lépe. A boty pro skate nemusejí být ve špičce ohebné vůbec,“ radí odbornice.

Co se týče velikostí, zapomeň na babské rady, že by boty měly být větší nebo menší než noha. Kup si takové, které ti budou pohodlné. Ne těsné, ve kterých ti bude zima. Ne velké, ve kterých se budou lyže špatně ovládat.

Pokud s výběrem váháš, ve specializovaných prodejnách ti na otázku Jak vybrat výbavu na běžky rádi odpoví. „Doporučuji první výbavu zakoupit v kamenném obchodě, kde mívají přesné měřáky a kde jsou zkušení odborníci, kteří ti dokážou pomoci. To v eshopech ani ve velkých řetězcích není.“