Téměř 33 tisíc závodníků ze 139 zemí se zúčastnilo zatím posledního virtuálního závodu, který IRONMAN uspořádal. I to ukazuje, jak velkým fenoménem se IRONMAN Virtual Racing Series stala. IRONMAN Virtual Club už eviduje přes 75 tisíc triatlonistů!

Vypadalo to jako další z nouze ctnost, s níž přišli pořadatelé sportovních akcí, kteří trpí pod tíhou epidemiologických opatření. Rok 2020 je pro ně kvůli čínskému viru těžší než kterýkoliv předtím. Jenže IRONMAN Virtual Club až nečekaně zabodoval. Tady je důkaz:

IRONMAN VC byl představen 1. dubna. Během prvních 48 hodin se zaregistrovalo přes 25 tisíc triatlonistů ze 119 zemí světa. První závod, který odstartoval v pátek 3. dubna, absolvovalo přes 12 tisíc účastníků. Takovou sílu má nejslavnější triatlonová značka na světě! Určitě tomu ale pomáhá i fakt, že je vše zdarma, což je zejména v jejím podání značně neobvyklá věc.

Vyjezdit si slevy

Virtuální klub funguje jako internetová aplikace na stránce ironmanvirtualclub.com. Po registraci se dostáváte do prostředí, ve kterém se jako uživatelé velmi rychle zorientujete.

 • Events: seznam aktuálně vypsaných virtuálních závodů,
 • IRONMAN+: články s tréninkovými tipy,
 • Coaching: zbytečná záložka představuje trenérskou aplikaci a trenéry IM,
 • Rewards: věrnostním systém, ve kterém můžete využít slevy získané za vyjeté body na produkty od partnerských značek (včetně členství ROUVY),
 • Store: IM eshop,
 • Watch: videa k jednotlivým závodům.

Od sprintu po střední distance

Pojďme si ale blíž představit záložku Events, která je nejdůležitější. Najdete v ní přehled závodů, do kterých se můžete zapojit a jejichž start se blíží. Obsahuje:

 • tréninkové výzvy od partnerů IM, například: HOKA ONE ONE CHALLENGE: TEMPO RUN nebo VENTUM CHALLENGE: THE CLIMB;
 • challenge od IM osobností a trenérů (např. Mark Allen Challenge 2: Workweek Stress Reducer obsahuje pět tréninků od pondělí do pátku);
 • tím hlavním jsou ale IRONMAN Virtual Races, kterým je přidělováno jejich pořadové číslo.
Ironman Virtual Club - vyberte si svou výzvu
Ironman Virtual Club: vyberte si svou výzvu

Vzhledem k tomu, že se jedná o karanténní alternativu k tradičním triatlonovým závodům, rozhodl se IM vcelku logicky vypisovat závody jako duatlony. Plavání je proto nahrazeno kratším během. Zatím i podle prohlášení pořadatelů vše nasvědčuje tomu, že se budou střídat závody na středních (5 – 90 – 21), olympijských/IM5150 (3 – 40 – 10) a sprint distancích (1,5 – 20 – 5). Na plného Ironmana ještě nedošlo.

Na co si dát pozor

Jednotlivé disciplíny přitom není nutné absolvovat v rámci jedné aktivity. V našem časovém pásmu platí, že je možné jednotlivé úseky závodu absolvovat od pátečních 20:00 do pondělí 02:00. Přitom je třeba počítat s tím, že aplikace IM VC si data z vašich sportovních hodinek stahuje sama díky synchronizaci s Garmin Connect, Suunto Movescout a dalšími tréninkovými deníky. S ohledem na to si dejte pozor na několik věcí:

 • Aplikace započítá do závodu první aktivitu, kterou absolvujete v délce srovnatelné s některou z disciplín. Tu už pak nejde nahradit. Příklad: pokud vás čeká při sprintu 1,5 km běhu, logicky se předtím budete chtít rozběhat. Jestliže si ale na to zapnete hodinky a zastavíte je po distanci cca 1,5 km, bude se vám počítat čas už z rozklusání.
 • Absolvovaná vzdálenost musí být stejně dlouhá nebo jen o pár metrů delší, než je předepsaná distance. Sám jsem se o tom přesvědčil při cyklistice: po 20 km jsem měl hodinky zastavit a aktivitu uložit, aby se mi počítala do sprint závodu. Jenže jsem najel o 70 km víc a aplikace už tuto aktivitu nepřijala.
 • Při plnění disciplíny nesmíte aktivitu přerušit, i když zůstanete stát za závorami nebo na červené, hodinky nechte běžet.
 • Počítejte s tím, že bez ohledu na vaši výkonnost je velmi pravděpodobné, že někteří účastníci budou mít výrazně rychlejší časy než vy. IM totiž nespecifikoval, v jakých podmínkách musíte závod absolvovat. Někteří jedou kolo na trenažéru, další v rovinatém Holandsku, jiní se dřou v rakouských Alpách. Někomu fouká, někomu svítí slunce… Nenechte se tím nervovat.
Ironman Virtual Series - badge
Odznak, který dostanete za absolvovaný závod. Číslo určuje chronologické pořadí závodu

Skutečné závody v rámci IMVR předvádějí snad jen profesionálové: každého závodu se totiž účastní několik elitních mužů a žen, kteří mezi sebou soutěží na trenažérech. Vše je živě streamováno a komentováno z jejich obýváků. I oni sami ale považují tyto závody za malé nabourání tréninkového rytmu.

IRONMAN Virtual Club je tedy spíše motivací do tréninku, zpestřením nudné rutiny v době bez skutečných závodů. Je to virtuální onanie, která vám pomůže uvolnit napětí a zpestří vám víkend, ale emoce ze skutečných závodů nahradit nemůže (organizátoři ani tuto ambici neměli). Ale když doba nic jiného nedovoluje, tak člověk ocení i tu onanii.