Čeští triatlonisté prožívají úspěšnou sezonu. Radim Grebík s Terezou Zimovjanovou vybojovali 7. místa ve Světovém poháru, Petra Kuříková se poprvé v kariéře dostala do nejlepší dvacítky na mistrovství světa, Radka Kahlefeldt – Vodičková se mezi profesionály kvalifikovala na legendární IRONMAN World Championship na Havaji a Lukáš Kočař obsadil 6. místo na mistrovství světa v terénním triatlonu. Nabitý kalendář mají triatlonisté také v Česku – k vrcholům sezony budou patřit Světový pohár v Karlových Varech a mistrovství Evropy XTERRA v Prachaticích.

Pro českou triatlonovou reprezentaci to byl 28. května nabitý a úspěšný den. Zatímco početná česká výprava závodila v polském Olštýně na mistrovství Evropy v super sprintu, kde si nejlepší výsledek připsal Jan Volár (15. místo), Radim Grebík se postavil na start závodu Světového poháru v italské Arzacheně. A vybojoval tam 7. místo! Skvěle tak vstoupil do olympijské kvalifikace, která právě na Sardinii odstartovala.

„Výsledek je pro mě úplně neskutečný, tohle jsem fakt po protrápené jarní přípravě plné nemocí a pocitu vyhoření nečekal,“ řekl Grebík. 21letý triatlonista bude od srpna kombinovat sport s novým zaměstnáním – začne pracovat jako strojvedoucí. S triatlonem ale nekončí: „Umístění v Arzacheně je pro mě motivace a hnací motor k tomu, abych se ho pokusil s prací úspěšně skloubit,“ říká.

Zcela jinou cestou se ve své kariéře vydala Petra Kuříková, která nově trénuje pod vedením trenéra Bretta Suttona. Australský kouč je vyhlášený svou tvrdostí i přísností, se svými metodami ale slaví mimořádné úspěchy. K nim patří i bronzová medaile Jana Řehuly z olympijských her v Sydney. Výsledkově pod Suttonem roste také Kuříková, která se poprvé v životě prosadila do nejlepší dvacítky v závodě mistrovství světa – v anglickém Leedsu obsadila 17. místo. „Mám ohromnou radost, že se dva týdny po nepovedeném závodě v Arzacheně potvrdilo, že trénink funguje a tehdejší výsledek byl ovlivněn hlavně únavou. Takže jsem teď moc spokojená.“

Na skvělý úspěch dosáhla také Radka Kahlefeldt-Vodičková, která vybojovala na závodu IRONMAN Asia Pacific Championship stříbrnou medaili. A hned na svém prvním dlouhém triatlonu v životě se kvalifikovala do havajské Kony, kde se v říjnu postaví v kategorii profesionálů na start ikonického IRONMAN World Championship. „Můj první ironmanský zážitek byl úžasný, proto jsem se rozhodla slot do Kony přijmout,“ napsala pak šťastně na svůj Instagram.

V Česku se pojede o světové úspěchy

Nejlepší světoví triatlonisté opět míří do Česka, které přivítá tři prestižní mezinárodní závody. V Táboře se uskuteční 24. července Evropský pohár juniorů, který bývá tradičně skvěle obsazený a na jeho startu nechybějí ani nejtalentovanější závodníci z Austrálie či Nového Zélandu.

O víkendu 12. a 14. srpna se v Prachaticích uskuteční XTERRA CZECH, která je součástí Světového poháru této série a zároveň se pojede jako Mistrovství Evropy. V sobotu je na programu hlavní závod, v neděli se pak diváci mohou těšit na mimořádně atraktivní Short Track, který se koná na krátkých distancích a diváci tak mají o dění na trati skvělý přehled.

Karlovarské lázeňské centrum opět přivítá závod Světového poháru, který se na západě Čech uskuteční 11. září. Účast předběžně přislíbili například Richard Murray (čtvrtý muž z olympiády v Riu) nebo hvězdná Nizozemka Rachel Klamerová. Za nádhernou karlovarskou tratí, která je vyhlášená také svou náročností, ovšem dorazí i další velké hvězdy světového triatlonu. Novinkou karlovarského víkendu bude atraktivní super sprint štafet, který je součástí programu olympijských her.

Kompletní kalendář domácí sezony najdete na webu cts.triatlon.cz.