Při výběru běžeckých bot bylo vždycky nutné dělat kompromisy. Chcete rychlost, nebo pohodlí? Dynamiku, nebo tlumení? Švýcarská značka On ale začala přemýšlet úplně jinak. A se svou technologií slaví úspěchy nejen na olympijských hrách! Nyní se k ní připojil jako společník i legendární tenista Roger Federer. Proč boty značky On dobývají svět?

Blížil se k cíli a věděl, že o vítězství ho nic nepřipraví. Už jen pár metrů ho dělilo od titulu mistra světa na jednom z nejslavnějších vytrvaleckých závodů planety. Nejbližší soupeři ztráceli několik minut. Těsně před cílovou branou odhodil Frederik Van Lierde belgickou vlajku a místo ní zvedl nad hlavu cílovou pásku s nápisem IRONMAN.

Psal se rok 2013. Fenomenální belgický triatlonista si právě připsal vítězství na legendárním havajském závodě. A před zraky celého vytrvaleckého světa stvrdil revoluci, která odstartovala o tři roky dřív ve švýcarském Curychu. Tehdy se totiž zrodila nová značka běžeckých bot On, která Lierdemu na Havaji pomohla k triumfu.

„Běžecká obuv se během posledních několika let zásadně změnila, ale tohle je něco úplně jiného,“ psal ve stejném roce slavný americký časopis Forbes. O „revolučních běžeckých botách“ informoval i prestižní list Wall Street Journal o pár měsíců dřív.

Nešlo si nevšimnout, že v běžeckém světě se odehrává něco nezvyklého. Že hegemonii tradičních značek naboural ambiciózní nováček ze Švýcarska, který měl odvahu přemýšlet o běžeckých botách úplně jinak. Díky tomu dnes obouvá boty On přes tři milionů běžců z více než padesáti zemí světa!

Proč boty značky dobývají svět? Protože ho chtěli změnit!

V roce 2010 to byl ještě pouhý sen – změnit běžecký svět. V hlavě ho měla trojice mužů: trojnásobný mistr světa v duatlonu a několikanásobný vítěz ironmanských závodů Olivier Bernhard, ke kterému se připojili jeho přátelé David Allemann a Caspar Coppetti.

Zakladatelé značky On
Zakladatelé značky On

Společnými silami začali vyvíjet běžecké boty, které budou tlumené a zároveň rychlé. Pohodlné, a přitom tak dynamické, že v nich bude možné vyhrávat závody. Za pomoci supermoderních švýcarských technologií vytvořili desítky prototypů. Když se blížili ke svému cíli, založili v lednu roku 2010 v Curychu značku On. A jen o měsíc později získali na významném sportovním veletrhu ISPO v Mnichově cenu BrandNew Award, jedno z nejvýznamnějších ocenění za inovace ve sportovním světě. Běžci, kteří měli možnost boty otestovat, byli z jejich vlastností nadšení a mluvili o běhu „po obláčcích“.

Jak snížit tepovku

Ještě na jaře pak Švýcarský federální technologický institut prostřednictvím své studie dokázal, že běžci v Onech měli při tomto testu jednoznačně nižší tepovou frekvenci a nižší hladinu laktátu. Pak už trvalo jen pár týdnů, než se boty On objevily v prvních obchodech.

Ale v čem spočívala ta revoluční změna? Bernhard, Allemann a Coppetti představili systém tlumení, který není tvořen jednolitou vrstvou materiálu jako u jiných značek, ale skládá se z dutých elementů. Ty svým tvarem připomínají obláčky a fungují tak, že při došlapu utlumí dopadové síly tím, že se stlačí. Při návratu do původního tvaru pak pomáhají běžci s dynamickým odrazem.

Úplně tak změnily zažité standardy. V minulosti totiž bylo vždy nutné vybírat mezi tlumenými a dynamickými botami. Mezi pohodlnými a rychlými. Nyní už kompromisy nejsou potřeba, protože On díky systému CloudTec poskytuje oboje. Výhody jsou zřejmé:

  • Při došlapu efektivně tlumí dopadové síly. Šetří tím klouby a poskytuje obrovský komfort.
  • Při odrazu jsou elementy stlačené, takže odraz je stejně dynamický jako v barefoot obuvi. A nejen to: když se elementy vracejí do svého původního tvaru, dokonce s odrazem pomáhají.
  • Tento systém tlumí, jen když to běžec opravdu potřebuje.
  • Tlumí v horizontálním i vertikálním směru. Běh totiž není skákání nahoru a dolů. Je to pohyb vpřed.
  • V mezipodešvi je integrována flexibilní deska Speedboard, která ještě víc podporuje efektivní běžecký krok s nižším pákovým efektem.
Velmi oblíbené On Cloudflow

Stříbro z olympiády

Ty obrovské benefity, které nový systém přinesl, udělaly z drzého nováčka nejrychleji rostoucí běžeckou značku na světě. A dlouho na sebe nenechala čekat ani další velká vítězství – triatlonistka Nicola Spirig vybojovala v Onech stříbrnou medaili na olympijských hrách v Riu de Janeiru, Tim Don vytvořil nový světový rekord v Ironmanovi, Javier Goméz se stal pětkrát mistrem světa…

Boty On preferuje i aktuálně nejlepší česká maratonkyně Marcela Joglová

A stejně jako počet medailí se rychle rozrůstaly i modelové řady. Dnes už v nabídce On nenajdete jen boty na silnici, ale taky do terénu nebo na funkční trénink. Vybírat můžete z velmi stabilních modelů na objemové tréninky, ale i lehkých bot na rychlé tempové běhy. A jsou tu i super rychlé boty na závody, které váží jen 106 gramů (Cloudflash)! V nabídce je dokonce také oblečení – elegantní, designové a samozřejmě technologicky na nejvyšší úrovni, jak se od švýcarské značky očekává.

Design. Ten je v případě curyšské značky zcela samostatnou kapitolou pro hodnocení. Vymyká se totiž všemu, co v běžeckých speciálkách můžeš vidět. Je čistý. Elegantní. Nekřiklavý. Ale přece dokáže upoutat pozornost svou originalitou.

Stejná slova byste mohli říct také o Rogeru Federerovi, nejúspěšnějším tenistovi všech dob, který se na podzim 2019 ke značce připojil jako společník. Došlo k přirozenému spojení švýcarských klenotů, které jsou známé pro svou eleganci, noblesu a cit pro detail.

Proč boty značky On dobývají svět? Protože jsou jiné v každém ohledu.

Pokud by vás o značce On zajímalo víc, podívejte se na web Sorrygravity.cz.

Boty On nosí i Roger Federer